Με το περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα επισκεπτόμαστε το εργοστάσιο εμφιάλωσης «ΖΑΓΟΡΙ»

Το σχολικό έτος 2014-15 υλοποιείται στο σχολείο μας περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο  « Ιστοεξερεύνηση Νεαρόν ύδωρ »

Στα πλαίσια αυτού του  προγράμματος οι μαθητές του τμήματος αυτού  επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του εργοστασίου εμφιάλωσης νερού  «ΖΑΓΟΡΙ».

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς αρχικά έγινε ενημέρωση και στη συνέχεια ξενάγηση στο χώρο του εργοστασίου παραγωγής και εμφιάλωσης του νερού από τον κ. Ντάσιο χημικό.

Το ΖΑΓΟΡΙ εργοστάσιο εμφιάλωσης μεταλλικού και ανθρακούχου νερού σε διάφορες συσκευασίες λειτουργεί σε 24ώρη βάση.

Η εμφιάλωση του νερού πραγματοποιείται με μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας, στα οποία πραγματοποιείται on site διαμόρφωση φιάλης και ταυτόχρονη εμφιάλωση και πωματισμός της, σε περιβάλλον απολύτως κλειστό, χωρίς να μεσολαβεί σε κανένα στάδιο ανθρώπινος παράγοντας. Κάθε φιάλη παράγεται σε 3 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια το νερό, που έρχεται απ? ευθείας από το υπόγειο υδροφόρο στρώμα, εισέρχεται στο εσωτερικό της φιάλης, τη γεμίζει και αμέσως σφραγίζεται με το πώμα

Στην επίσκεψη μας αυτή είχαμε την ευκαιρία να συναντήσουμε τον ιδρυτή της μονάδας τον κ. Χήτο που μας υποδέχτηκε εγκάρδια, συνομίλησε με τους μαθητές και τους προέτρεψε να έχουν όραμα και να ακολουθήσουν τα όνειρά τους.

Μάντζιου Μαρία χημικός , υπεύθυνη του περιβαλλοντικού προγράμματος

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριοτητες, Νέα και χαρακτηρίσθηκε , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.