Ειδικότητες που προσφέρονται από τη Δημόσια Σχολή Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΑΕΚ) Ζίτσας, με έδρα στην Ελεούσα Ιωαννίνων,  ενόψει της επικείμενης συμπλήρωσης από αυτούς του Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (ΠΜΔ).
Οι Ειδικότητες που αφορούν όσους συμπληρώσουν το ΠΜΔ σε λίγες ημέρες είναι οι ακόλουθες:

1. Βοηθός Εργοθεραπείας,
2. Στέλεχος Ασφαλείας, Προσώπων και Υποδομών,
3. Βοηθός Παιδαγωγών Πρώιμης Παιδικής Ηλικίας,
4. Τεχνικός Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων,
5. Εκπαιδευτής Γυμναστικής με Βάρη,
6. Τεχνικός Κομμωτικής Τέχνης,
7. Διαχειριστής Γεωργοκτηνοτροφικών Εκμεταλλεύσεων,
8. Τεχνικός Κηποτεχνικών Εφαρμογών και Έργων Πρασίνου,
9. Βοηθός Νοσηλευτικής Γενικής Νοσηλείας,

Όλες οι ως άνω Ειδικότητες έχον προταθεί από τη ΣΑΕΚ Ζίτσας προς το ΥΠΑΙΘΑ (και έχουν λάβει τη σχετικό από αυτό έγκριση) έπειτα από διερεύνηση της τοπικής αγοράς εργασίας και με συνεργασίες με ΟΤΑ (Δήμος Ζίτσας, Περιφέρεια Ηπείρου), βιομηχανίες της περιοχής (ΠΙΝΔΟΣ, ΔΩΔΩΝΗ, ΒΙΚΟΣ κ.ά.), Συλλόγους, Σωματεία, Επιμελητήρια κ.ά και παρέχουν εξαιρετικές ευκαιρίες απασχόλησης και αυτοαπασχόλησης στους αποφοίτους τους.

Για περισσότερες πληροφορίες σας επισυνάπτω και το σχετικό ΦΕΚ, ενώ σας παραπέμπω και στο ακόλουθο link της επίσημης ιστοσελίδας μας για πρόσβαση σε οδηγούς σπουδών, επαγγελματικές προοπτικές αποφοίτων κ.ά.:

Επίσης, οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα για εγγραφή/κατάταξη στο Γ’ εξάμηνο σπουδών συναφούς ειδικότητας που λειτουργεί στη ΣΑΕΚ Ζίτσας. H σχετική αίτηση υποβάλλεται από αυτούς το Σεπτέμβριο και μπορούν να ενημερωθούν για τη σχετική ανακοίνωση από:
– την επίσημη ιστοσελίδα μας, «ΣΑΕΚ Ζίτσας»
– τη σελίδα μας στο facebook, «ΣΑΕΚ Ζίτσας»
– τη σελίδα μας στο Instagram, «dsaek_zitsas».

Οι Ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο Γ’ Εξάμηνο σπουδών στη ΣΑΕΚ Ζίτσας από τον προσεχή Οκτώβριο είναι οι ακόλουθες:

1. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού
2. Βοηθός Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας
3. Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης – Αρχιμάγειρας (Chef)
4. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (ΠΟΛΥΜΕΣΑ/WEB DESIGNER-DEVELOPER/VIDEO GAMES)
5. Στέλεχος Υπηρεσιών Αερομεταφοράς

Στη ΣΑΕΚ Ζίτσας η φοίτηση είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Δημοσιεύθηκε στην Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ.. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.