Η αιθανόλη και η επίδρασή της στον άνθρωπο

Χημεία Γενικής Παιδείας, Β? Λυκείου

Η διδακτική ενότητα « Αλκοόλες -Αιθανόλη-Φαινόλες» διδάσκεται στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας Γενικής παιδείας B΄ Λυκείου.

Διδάσκοντας το μάθημα αυτό μπορεί κάποιος

Να διδάξει τα κλασικά δηλαδή τις παρασκευές , τις ιδιότητες κ.λ.π

ή

Να διδάξει όχι μόνο τα κλασσικά αλλά να ασχοληθεί και με το πρόβλημα της επίδρασης της αλκοόλης στον άνθρωπο , το πρόβλημα του αλκοολισμού άρα την πρόληψη της χρήσης αλκοόλ.

Στο τέλος του κεφαλαίου για τις αλκοόλες στο σχολικό βιβλίο και στο γνωρίζεις ότι?. αναφέρεται πως:

Το οινόπνευμα στο συκώτι με την επίδραση κάποιων ενζύμων μεταβολίζεται σε ακεταλδεΰδη, η οποία είναι δηλητηριώδης ουσία.

Η ακεταλδεΰδη στη συνέχεια, με την επίδραση του ενζύμου αφυδρογονάση της ακεταλδεΰδης, μετατρέπεται σε οξικό οξύ, το οποίο χρησιμοποιείται από τον οργανισμό ως πηγή ενέργειας.

Το οινόπνευμα έρχεται εύκολα στην κυκλοφορία του αίματος και στον εγκέφαλο, ο ακριβής όμως μηχανισμός της δράσης του στον εγκέφαλο δεν είναι γνωστός.

Έχει υπολογιστεί ότι 4 εκατομμύρια άτομα κάνουν κατάχρηση οινοπνεύματος και άλλα 11 εκατομμύρια έχουν εξάρτηση από αυτό. Γενετικοί και περιβαλλοντικοί παράγοντες συμβάλλουν στην ανάπτυξη του αλκοολισμού, αλλά δεν υπάρχει ένας παράγοντας ή συνδυασμός παραγόντων που να επιτρέπει στους γιατρούς να προβλέπουν ποιο άτομο θα γίνει αλκοολικό.

Η μακροχρόνια έκθεση του ήπατος στη χημική επίδραση της ακεταλδεΰδης μπορεί να προκαλέσει κίρρωση του ήπατος και βλάβες σε άλλα όργανα. Και η βραχυχρόνια όμως, έκθεση στην επίδραση της ακεταλδεΰδης μπορεί να προκαλέσει κάποια πάθηση, αν η συγκέντρωση σε κάποιο όργανο είναι μεγάλη.

Προκύπτει για τον διδάσκοντα η ανάγκη να απαντηθούν απορίες που γεννούνται αλλά και η ανάγκη ενημέρωσης των μαθητών για το πρόβλημα του αλκοολισμού.

Για το λόγο αυτό προσκαλέσαμε στο σχολείο μας στις 30-4-2015 ημέρα Πέμπτη την  κ. Έρη Φείδη, ψυχοπαιδαγωγό, στέλεχος πρόληψης του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σχεδία».

Η κ. Έρη Φείδη έκανε προληπτική  παρέμβαση , στους μαθητές της Β΄ Λυκείου, με στόχο την ενημέρωση ? ευαισθητοποίηση των μαθητών στο θέμα της πρόληψης της χρήσης αλκοόλ στην εφηβεία.

Στη συνάντηση αυτή οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν απόψεις/απορίες/ προβληματισμούς σε σχέση με τη χρήση αλκοόλ, να διερευνήσουν τους λόγους για τους οποίους οι έφηβοι κάνουν χρήση αλκοόλ και να εντοπίσουν τις ψυχοκοινωνικές επιπτώσεις από τη χρήση και την κατάχρησή του.

Ευχαριστούμε την κ. Έρη Φείδη που για τρίτη συνεχόμενη χρονιά  ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας  και είναι πάντα δίπλα στους μαθητές μας.

Μάντζιου Μαρία ΠΕ0402 χημικός 9ου ΓΕΛ Ιωαννίνων

mmantziou@sch.gr

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριοτητες και χαρακτηρίσθηκε , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.