Πώς ο κορωνοϊός εξαπλώνεται μέσω του αέρα-

Πηγή: iefimerida.gr –

Ενα δωμάτιο, ένα μπαρ και μία σχολική αίθουσα : Πώς ο κορωνοϊός εξαπλώνεται μέσω του αέρα- Συγκλονιστικήαναπαράσταση

Οι ειδικοί προειδοποιούν διαρκώς: Η χρήση μάσκας και ο καλός αερισμός του χώρου βοηθούν στη μείωση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Η El Pais ετοίμασε ένα μοναδικό παράδειγμα, με τρία καθημερινά σενάρια σε ένα σπίτι, ένα μπαρ και μια σχολική αίθουσα.Ο κίνδυνος μετάδοσης του κορωνοϊού είναι υψηλότερος σε εσωτερικούς χώρους, αλλά μπορεί να μειωθεί εφαρμόζοντας όλα τα διαθέσιμα μέτρα για την καταπολέμηση της μόλυνσης μέσω αερολυμάτων. Ακολουθεί μια επισκόπηση της πιθανότητας μόλυνσης σε τρία καθημερινά σενάρια, με βάση τα μέτρα ασφαλείας που χρησιμοποιήθηκαν αλλά και τη διάρκεια της έκθεσης.
Σχολεία
Τα σχολεία αντιπροσωπεύουν μόνο το 6% των εστιών κορωνοϊού που καταγράφηκαν από τις ισπανικές υγειονομικές Αρχές. Η δυναμική της μετάδοσης μέσω αερολυμάτων στην τάξη αλλάζει εντελώς ανάλογα με το αν το μολυσμένο άτομο -ή ο «ασθενής μηδέν»- είναι μαθητής ή δάσκαλος. Οι εκπαιδευτικοί μιλούν περισσότερο από τους μαθητές και ανεβάζουν την ένταση της φωνής τους για να ακουστούν, γεγονός που πολλαπλασιάζει την απέλαση πιθανώς μεταδοτικών σωματιδίων. Εν συγκρίσει, ένας μαθητής μιλά μόνο περιστασιακά. Σύμφωνα με τις οδηγίες του Ισπανικού Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας (CSIS), η ισπανική κυβέρνηση συνέστησε να αερίζονται οι αίθουσες διδασκαλίας -παρόλο που αυτό μπορεί να προκαλέσει δυσφορία τους ψυχρότερους μήνες- ή να χρησιμοποιηθούν μονάδες εξαερισμού (κάτι αντίστοιχο ζητήθηκε και στη Γερμανία).

Το παράδειγμα της σχολικής αίθουσας
Ενα δωμάτιο, ένα μπαρ

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.