«ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ»

Το σχολείο μας, ανήκοντας για δεύτερη χρονιά στο σχολικό δίκτυο εθελοντικής δράσης «Νοιάζομαι και δρω», αποφάσισε να συμμετέχει στο πρόγραμμα «Χάρισε δύναμη» του πανελλήνιου συλλόγου γυναικών με καρκίνο μαστού «ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ», το οποίο στηρίζεται στη δωρεά μαλλιών, προκειμένου να κατασκευαστούν περούκες και να χαριστούν σε γυναίκες που νοσούν και έχουν χάσει τα μαλλιά τους ενώ παράλληλα ανήκουν σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες. Έτσι, πολλές μαθήτριες αποφάσισαν με μεγάλη χαρά να κόψουν και να χαρίσουν την «κοτσίδα» τους, εκφράζοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στον συνάνθρωπο και επιβεβαιώνοντας ότι το σχολείο δεν είναι μόνο φορέας γνώσης αλλά και εμπνευστής κοινωνικής ευαισθητοποίησης.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις του σχολείου μας, Εθελοντικές Δράσεις, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.