Επίσκεψη στο Ελληνικό

Η επίσκεψη του σχολείου μας στο Μουσείο του Θεόδωρου Παπαγιάννη στο Ελληνικό Ιωαννίνων εντάσσεται στη γενικότερη σχολική μας δραστηριότητα και ήταν μια εμπειρία γνώσεων, αναμνήσεων και συναισθημάτων
Τα έργα του μιλούν για το ψωμί, για τον ξενιτεμένο, για τον πνευματικό άνθρωπο και τα γράμματα, για τον χτίστη και τη μαστοριά του, για τον κτηνοτρόφο και τον γεωργό.
Ανάμεσα σ’ αυτά τα έργα υπάρχουν και πολλά που είναι καμωμένα από τ’ αποκαϊδια του Πολυτεχνείου, περίτεχνα συνδυασμένα και στολισμένα με άλλα υλικά ανακυκλώσιμα. Αντικείμενα δεύτερης χρήσης, πεταμένα, ξεχασμένα στις μάντρες, αλλά με τη δική τους ιστορία. Όλ’ αυτά μαζί έδωσαν τραγικές μορφές, για να θυμίζουν το τραγικό γεγονός και να στέλνουν το μήνυμά του. Ιδιαίτερο θέμα και θέαμα ήταν η τάξη με τους μαθητές, τα παλαιά θρανία, το δάσκαλο και τους θεατές.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις του σχολείου μας, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.