Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 13/10/2014 στο πλαίσιο της θεσμοθέτησης της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι» το 9ο ΓΕΛ Ιωαννίνων πραγματοποίησε το εξής πρόγραμμα:

1. Προβολή της ταινίας «Το κύμα» για τους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης

2. Ανάγνωση κειμένων – συζήτηση με τους μαθητές της Γ΄ τάξης σχετικά με τα δικαιώματα των μεταναστών – Ελλήνων στο εξωτερικό. Επίσης έγινε αναφορά σε περιπτώσεις προσωπικοτήτων (ατόμων με ειδ. ανάγκες) που διακρίθηκαν στον επιστημονικό, στον καλλιτεχνικό και στον αθλητικό χώρο και διαβάστηκαν συνεντεύξεις μαθητών – παιδιών μεταναστών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα σε σχέση με την αποδοχή τους στο σχολικό περιβάλλον.

3. Σχηματισμός του συνθήματος ΟΧΙ ΒΙΑ στην αυλή του σχολείου από τους μαθητές μας.

4. Εικαστική παρέμβαση από μαθητές της Γ΄ τάξης στους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου μας με τα εξής θέματα:

Αφαιρετική απόδοση ποδηλατοδρομίας

Αφαιρετική  απεικόνιση της φυλετικής ισοτιμίας

5. Αθλητικές δρασητριότητες

α) ανά τάξη:

• πρωτάθλημα ποδοσφαίρου
  • πρωτάθλημα μπάσκετ
  • πρωτάθλημα βόλλεϋ
β) ανά τμήμα (αθλήματα προσομοίωσης που αφορούν άτομα με κινητικά και άλλα προβλήματα)
  • βόλλεϋ σε εδραία (καθιστή) θέση

• μπάσκετ με ένα (1) χέρι
  • τυφλοί και οδηγοί τυφλών σε μία σκυταλοδρομία, πάνω σε διαδρομή ζωγραφισμένη στο έδαφος

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.