Αν ο εθελοντισμός ήταν παιχνίδι θα ήταν? θησαυρός

Την Τετάρτη 16 Μαΐου, 35 μαθητές και τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση

«Αν ο εθελοντισμός ήταν παιχνίδι θα ήταν? θησαυρός»
Η δράση αυτή υλοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «Νοιάζομαι και δρω» στο οποίο συμμετέχει και το σχολείο μας.
Ο Εθελοντισμός είναι μια πολυμορφική διαδικασία και στάση ζωής, καθώς επιδρά εποικοδομητικά στο κοινωνικό στερέωμα, αφορά όλους, ανεξαρτήτως κοινωνικών και οικονομικών διακρίσεων, προάγει την ενεργό συμμετοχή των πολιτών στην προάσπιση θεμελιωδών δικαιωμάτων και ενδυναμώνει την κοινωνική αλληλεγγύη και συνοχή.

Μια εθελοντική δράση στοχεύει όχι μόνο στην πρόσκαιρη αντιμετώπιση του προβλήματος, αλλά, κατά περίπτωση, και στην αντιμετώπιση των αιτίων του, την ενδυνάμωση των επωφελούμενων και τη συνεχή λειτουργία δομών υποστήριξης.

Οι δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαμε εξελίχθηκαν

στο κέντρο των Ιωαννίνων

στο Κάστρο και στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις του σχολείου μας, Δραστηριότητες, Δραστηριοτητες, Εθελοντικές Δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.