ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ Κο ΜΙΧΑΛΗ ΣΠΕΓΓΟ

Το σχολείο μας στα πλαίσια μιας πρακτικής που αποσκοπεί στην επαφή των μαθητών μας με πνευματικούς ανθρώπους του σήμερα, ικανούς να διδάξουν αλλά  κυρίως  να  εμπνεύσουν, κάλεσε τον γνωστό Γιαννιώτη  συγγραφέα-πυρηνικό φυσικό κο  Μιχάλη  Σπέγγο, σε μια  συνάντηση-συνέντευξη με τους μαθητές της Γ? Λυκείου.                                         Η παρουσίαση που έγινε με  τη μορφή της συνέντευξης, κέντρισε το ενδιαφέρον και κινητοποίησε τη σκέψη των μαθητών μας, προκαλώντας ένα γόνιμο διάλογο με τον καλεσμένο.                                                                                                                                                      Ο  Κος  Σπέγγος, που με  ευγένεια και προθυμία αποδέχθηκε την πρόσκληση, με πολύ άμεσο και χαρισματικό τρόπο, απάντησε σε ερωτήματα μαθητών και καθηγητών του 9ου ΓΕΛ, που είχαν να κάνουν τόσο με την επιστημονική ? συγγραφική του ιστορία και  επιλογές , όσο και με θέματα σύγχρονα που απασχολούν τους μαθητές ? εφήβους της εποχής μας.                                                                                                                                                     Η Δνση λοιπόν του σχολείου, οι καθηγητές και οι μαθητές, ευχαριστούν θερμά τον Μιχάλη Σπέγγο για την παρουσία του και τα τόσα ενδιαφέροντα θέματα που μοιράστηκε μαζί μας.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις του σχολείου μας, Εκδηλώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.