Ενημέρωση και συμβουλευτική στο 9ο ΓΕΛ Καρδαμιτσίων Ιωαννίνων το σχολικό έτος 2012 – 2013

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας ξεκίνησε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγή Ψυχοκινητικής υγείας, «Σχεδία» το οποίο υλοποιεί:

1. Βραχείες προληπτικές παρεμβάσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών σχετικά με τις εξαρτήσεις (κάπνισμα, αλκοόλ, ναρκωτικά, διαδίκτυο, ηλεκτρονικά παιχνίδια, τζόγος), δίωρης διάρκειας, ανα τμήμα.
  2. Συμβουλευτική σε μαθητές, σε ατομική βάση, στο χώρο του σχολείου.

Η επίσκεψη του ψυχοπαιδαγωγού του Προγράμματος θα γίνεται κάθε 15νήμερο, ημέρα Παρασκευή.

Για τους γονείς πραγματοποιούνται ομάδες γονέων για θέματα ψυχοκοινωνικής υγείας των παιδιών και ομιλίες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης. Το Κέντρο Πρόληψης «Σχεδία» δέχεται επίσης μεμονωμένα αιτήματα βοήθειας από γονείς που αντιμετωπίζουν δυσκολίες.

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Νέα, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.