εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης στο χημικό Ιωαννίνων

Η εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης του σχολείου μας στο χημικό τμήμα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της εβδομάδας χημείας που οργανώνει το Πανεπιστήμιο. στις 5-3-2015 ημέρα Πέμπτη.

<<Η Χημεία είναι μια γοητευτική επιστήμη, άρρηκτα συνδεδεμένη με την καθημερινή μας ζωή, μια επιστήμη που συμβάλλει συνεχώς στη βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου>>

Έτσι καλωσόρισε ο  κύριος Σκομπρίδης τους μαθητές των σχολείων στο αμφιθέατρο του χημικού τμήματος , επισημαίνοντας  τηνπολύπλευρη σημασία της χημείας .

Ακολούθησαν εκπαιδευτικά και συγχρόνως εντυπωσιακά πειράματα που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητώνμας μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ενδεικτικά πειράματα

Πολυακρυλικό Νάτριο

Ασημένιο και χρυσό νόμισμα

Μεταλλικό δέντρο

Πυγολαμπίδες

Χημειοφωταύγεια

Η…οδοντόκρεμα του ελέφαντα

Το ζελατινώδες αρκουδάκι

Πώς έγινε το σύννεφο

Τα μαγικά ποτήρια

Μια εκρηκτική αντίδραση

Σελίδα ιστότοπου Εβδομάδα χημείας

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί:

Μάντζιου Μαρία

Τσαρή Χριστίνα

Γκόκης Αχιλλέας

Ευχαριστούμε όλους τους συντελεστές της εβδομάδας χημείας για την επαναλαμβανόμενη κάθε Άνοιξη παρουσίαση που τόσο πολύ ενθουσιάζει τους μαθητές μας.

Μάντζιου  Μαρία χημικός του 9ου ΓΕΛ Ιωαννίνων mmantziou@sch.gr

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριοτητες, Νέα και χαρακτηρίσθηκε , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.